Norsk teater kan være mer enn oppgulp av drøvtygde klassikere, blankvers og slitte parykker. Vi har nominert tre teatrale lysglimt i året som har gått. Hvilket stykke går du for? Historien om to barnemordere? Rockemusikalen? Eller familieeposet?
Drapene i Aalst
Nationaltheatret
Drapene i Aalst var kanskje ikke den mest lystbetonte teateropplevelsen Tigerstaden hadde å by på i 2009. Det utelukker derimot ikke at den kan ha vært den beste. Teaterstykket, produsert av POS Theatre Company, om det unge foreldreparet som drepte barna sine har sjokkert. Provosert. Opplyst – og fascinert oss. Er Drapene i Aalst et vågalt og grensesprengende stykke, eller bare sosialpornografisk horeri? Du bestemmer.
Jesus Christ Superstar
Det Norske Teatret
2009 var året da Hank von Helvete ble til Jesus. Et mirakel? Muligens. I høst har folk gått mann av huse for å se vår forhenværende riksheroinist spille den nynorske versjonen av Guds sønn. Det er ingen tvil om at Jesus Christ Superstar ble en av fjorårets største publikumssuksesser. Men er du enig med folkeopinionen? Har Hertis klart å gjøre vann om til vin?
Fanny og Alexander
Nationaltheatret
Like før jul var det duket for verdenspremieren på teaterversjonen av Fanny og Alexander. Vi har blitt invitert inn i den fargerike familien Ekdahls liv, og fulgt dem i deres opp- og nedturer. Men har ensemblet klart å overføre magien fra lerretet til scenen? Eller har teaterversjonen bare blitt en blåkopi av Bergmans filmklassiker?



































Stykket hadde premiere på National, men er spilt og spiller i 2010 på teatre over hele Norge.
Viktig at rett produsent er kreditert.