Husker dere den episoden der George Bush under et FN-toppmøte i 2005 gir Condi en liten lapp. Statshemmeligheter? Angrepsordre? Nei, nei. På lappen stod “I think I need a bathroombreak“.

Jada, maktmennesker er som folk flest. I arbeidshverdagen mest opptatt av lunsjmeny og kvaliteten på kontorstolen. Pluss sin personlige karriere, selvsagt. Og etter ti år med britiske spindoctors, amerikanske hauker, fabrikkerte beviser, fiktive informanter og invasjoner på sviktende grunnlag, er In The Loop helt på sin plass. Filmen omhandler den komplett kaotiske og fullkomment uetiske prosessen bak en krigsærklæring i Midtøsten. Der sannheten frontkolliderer i tusen oppblåste egoer som agerer i det politiske spillet med et mål for øyet: Personlig fremgang, helst kombinert med bevisst uanstendighet.

Og filmen er god, den. Britisk ironi kler nedrig renkespill helt utmerket. Suverene one-liners, tusen spydige referanser og ikke minst en kontinuerlig parade av poengterte spissformuleringer av politiske paradokser gjør dette til en synkront underholdende og tankevekkende film. Som, i likhet med rollefigurene, sliter mest med sin egen fortreffelighet. Iannucci er TV-mann, og det er litt for opplagt at 30 min. på flatskjerm er dette materialets idealformat.

Men mye moro er det. Og en ren mal for den fremtidige filmatiseringen av Hagas “I de innerste sirkler“ – komplett med James Gandolfini som Bjarne Håkon Hansen.